Drukuj

– Ta sesja synodu ma wymiar historyczny i jest powodem do radości – powiedziała prezes Synodu Kościoła reformowanego Ewa Jóźwiak otwierając posiedzenie. W ten sposób nawiązała do faktu, że w Cieszynie równolegle obradują synody luterański i reformowany, a część obrad odbędzie się wspólnie.

Z okazji jubileuszu 500 lat reformacji oba synody przygotowały, przedyskutowały i przyjęły w głosowaniach wspólne przesłanie, które zostanie ogłoszone na popołudniowej wspólnej sesji w cieszyńskim teatrze.

Synod Kościoła ewangelicko-reformowanego na swoich obradach przyjął budżet Kościoła na 2017 r. Zatwierdził też pożyczkę dla parafii w Zelowie na remont budynku, który umożliwi dalsze funkcjonowanie prowadzonego tam przedszkola.

Synodałowie dyskutowali również na temat problemu mowy nienawiści. Krótką prezentację na ten temat przygotował prezes Konsystorza Kościoła Witold Brodziński. – Mowa nienawiści skierowana jest przeciwko godności człowieka – podkreślał. Przekonywał również, że godność człowieka ma podstawy starotestamentowe i przytaczał wersety biblijne sprzeciwiające się godzeniu w dobre imię innych ludzi.

Podczas dyskusji Władysław Scholl zauważył, że ważne jest to, by reagować wobec mowy nienawiści, dawać świadectwo. Ks. Semko Koroza przekonywał, by reagować pozytywnym przykładem i budować mowę miłości. – Taka powinna być nasza ewangeliczna i ewangelicka reakcja – powiedział. Dodał też, że mówiąc na temat tego problemu nie chodzi o to, byśmy dawali przykłady, jak mowa nienawiści nas nie zdeptała, ale pamiętali, że niektórych ludzi zdeptała. – Jeśli nie będziemy o tym problemie rozmawiać, możemy wkrótce mieć duży problem w Europie – podkreślił Bogusław Buresz.

Na koniec obrad był czas na wolne wnioski. Ks. Semko Koroza zaproponował, aby zostało opracowane nowe logo Kościoła.

jednota.pl

fot. Michał Karski