Drukuj

Reformowani w Rumunii, w zdecydowanej większości pochodzenia węgierskiego, są członkami dwóch bratnich, blisko współpracujących Kościołów, tj. Királyhágómelléki Református Egyházkerület - Kościoła Reformowanego w Oradei, który przed drugą wojną światową był częścią okręgu z centralą w Debreczynie. Liczy on około 200 tys. wiernych. Zwierzchnikiem tego Kościoła Reformowanego jest ks. bp István Csűry. Natomiast zwierzchnikiem Erdélyi Református Egyházkerület – Kościoła Reformowanego Siedmiogrodu (liczącego ponad 500 tys. wiernych) jest ks. bp Béli Kató.
Polska delegacja zwiedziła wystawę poświęconą ewangelicyzmowi reformowanemu umieszczoną w średniowiecznej twierdzy w Oradea, gdzie w 1660 roku po raz pierwszy wydrukowano Biblię w języku węgierskim. Po spotkaniu z ks. bp. Béla Kató w Cluj-Napoca delegacja odwiedziła też cieszący się w Europie uznaniem fakultet teologiczny (o charakterze ekumenicznym), gimnazjum reformowane oraz dom seniora prowadzony przez tamtejszą reformowaną parafię.
Ks. Tomasz Pieczko odbył kilka spotkań z przedstawicielami obu Kościołów odpowiedzialnymi za pracę z młodzieżą. Niewykluczone, że rozmowy pozwolą w niedalekiej przyszłości nawiązać współpracę naszej młodzieży z młodzieżą kościoła reformowanego w Oradea i Cluj-Napoca. Współpracę, która pozwalałaby organizować np. wspólne obozy dla młodzieży.

ks. Krzysztof Góral